Restriction Enzymes
- (1)
- (64)
- (594)
- (559)
- (80)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (5)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (570)
- (2)
- (24)
- (28)
- (90)
- (544)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ FastDigest TauI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ FastDigest Alw21I
Cut at GWGCW^C sites with Thermo Scientific™ FastDigest™ Alw21I, which performs best at 37°C in 5-15 minutes using universal FastDigest Buffer (Isoschizomers: Bbv12I, BsiHKAI).
Invitrogen™ Anza™ 3 BcuI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Approved for shipment on Wet or Dry Ice |
|---|---|
| Sensitive to Heat Inactivation | No |
| Product Type | Restriction Enzyme Cloning System |
| Enzyme | Bcu I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | Anza™ 10X Red Buffer, Anza™ 10X Buffer |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | Anza |
Thermo Scientific™ PfeI (TfiI) (10 U/μL)
Cut at G^AWTC sites with PfeI (TfiI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: TfiI).
Thermo Scientific™ FastDigest PfeI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Invitrogen™ Anza™ 73 BclI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ EcoO109I (DraII) (10 U/μL)
Cut at RG^GNCCY sites with EcoO109I (DraII) restriction enzyme, which performs best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: DraII).
Thermo Scientific™ Hpy8I (MjaIV) (10 U/μL)
The Hpy8I (MjaIV) restriction enzyme recognizes GTN^NAC sites and cuts best at 37°C in Tango buffer (Isoschizomers: Hpy166II).
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | Hpy8I (MjaIV) |
| Methylation Sensitivity | CpG Methylation-Sensitive,Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive |
| Research Category | Traditional Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer Tango |
| Type IIS RE | No |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Invitrogen™ Anza™ 127 RseI
Simplify traditional restriction enzyme cloning with the Invitrogen™ Anza™ Restriction Enzyme Cloning System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ TheraPure™ Restriction Enzymes
Thermo Scientific TheraPure in vitro transcription (IVT) enzymes are designed for advanced research and early development of mRNA therapeutics and vaccines.
| Cut Site | CTCTTC(1/4)^ |
|---|---|
| Content And Storage | Store at -20°C. |
| Form | Liquid |
| Enzyme | Eam1104I |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Quantity | 3000 U, 150 μL |
| Type IIS RE | Yes |
| Incubator Temperature | 37°C |
| Concentration | 20 U/μL |
| For Use With (Application) | In vitro Transcription |
| Inactivation Temperature | 65°C |
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Research Category | Drug Development |
| Compatible Buffer | 10X Tango Buffer |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Product Line | TheraPure |
Thermo Scientific™ MnlI (10 U/μL)
The MnlI restriction enzyme recognizes CCTC(7/6)^ sites and cuts best at 37°C in G buffer.
| Sensitive to Heat Inactivation | Yes |
|---|---|
| Product Type | Restriction Enzyme |
| Enzyme | MnlI |
| Methylation Sensitivity | Not Dam Methylation-Sensitive,Not Dcm Methylation-Sensitive,Not CpG Methylation-Sensitive |
| Research Category | Scarless Cloning |
| Compatible Buffer | 10X Buffer G |
| Optimal Reaction Temperature | 37°C |
| Concentration | 10 U/μL |
Thermo Scientific™ FastDigest BfoI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.
Thermo Scientific™ Bsp68I (NruI) (10 U/μL)
Cut at TCG^CGA sites with Bsp68I (NruI) restriction enzyme, which performs best at 37°C in O buffer (Isoschizomers: BtuMI, NruI).
Thermo Scientific™ XhoI, HC (50 U/μL)
The XhoI restriction enzyme recognizes C^TCGAG sites and cuts best at 37°C in R buffer (Isoschizomers: PaeR7I, Sfr274I, SlaI, StrI, TliI)
Thermo Scientific™ FastDigest HpyF10VI
Perform single-, double- or multiple DNA digestion within 5-15 minutes with this advanced line of restriction enzymes, 100% active in one universal buffer.